yandex metrica
Duyuruyu Kapat
Türkiyenin Lider Simülasyon Merkezi Forumuna Hoşgeldiniz!

Değerli kullanıcımız; eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, öncelikle Forum Kuralları'nı okumanızı rica ediyoruz. Forumumuzda özgürce bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için lütfen ÜYE olunuz. Üye olmayanlar forumumuzun birçok imkanından yararlanamazlar.
Eğer zaten üyelik hesabınız bulunuyor ise, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, GİRİŞ yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

SOHBET Kan Bağışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

'Sohbet Bölümü' forumunda BeyefendiBey tarafından 25 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. BeyefendiBey

BeyefendiBey Fanatik Üye
    Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Kimler kan bağışlayabilir?

18- 65 Yaş arasında, ağırlığı en az 50 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir.

Kan bağışı ne kadar sürer?

Kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin tamamı yaklaşık olarak 30- 35 dakika sürmektedir. Bir hayat kurtarılması için bu süreyi gözden çıkarmaya değmez mi?

Kan bağışına uygun olup olmadığım neye göre değerlendirilir?

Muayene sonucunda doktorumuz; bağışlanacak kanın size veya kanı alacak hastaya zarar verebileceği kararına varmış ise sebebini size açıklayarak kan bağışınızı bir süre erteleyebilir. Bazı durumlar (taşıyıcı hastalık v.b.) ise yaşamınız boyunca kan bağışına engel oluşturabilir.

Hangi sıklıkta kan bağışlayabilirim?

Sağlıklı bireyler için; Erkeklerde; Bağış aralığı 90 günde birdir. Kadınlarda; Bağış aralığı 120 günde birdir.

Kan bağışı yaparken size herhangi bir bulaşıcı hastalık bulaşması söz konusu değildir. Kullanılan iğne paketinden yeni açılmaktadır.

Anlatacaklarım bu kadar lütfen kan bağışında bulunup hayat kurtaralım.

#1 BeyefendiBey, 25 Şubat 2016
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Eylül 2016
  2. pATroNN

pATroNN Tecrübeli Üye
    Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    578
    Ödül Puanları:
    93
    Kana ihtiyacı olana kan grubu tutanın verip vermemesi imtihandır.

3. İMPaRaToR

İMPaRaToR SM Team Ceo
    Site Yetkilisi Kurucu

Alınan Beğeniler:
    3,682
    Ödül Puanları:
    113
    Bilgilendirme için teşekkürler, duyarlılık gösterilmesi gereken bir konu. Kan bağışı hayat kurtarır!

Forum kuralları gereği, konu düzenlendi.

4. murat121

murat121 Deneyimsiz Üye
    Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Mantıklı olarak yapılırsa bağış gayet faydalı bir düşünce. Ancak görüyorum bazen hem zayıf hem yürümeye dermanı yok ama gidip kan veriyorlar ve buna karşıyım. Kan alan hemşirenin de pek ilgilendiğini düşünmüyorum baştan savma iş yapıyorlar. Lafı uzatmadan benim düşüncemdir ben çok sağlıklı olunmadığı sürece kan verilmesine sıcak bakmıyorum. Kişinin kendi farkına varmadığı bir hastalığı olabilir ve vücut birde kan verip zayıf düşerse hastalığa karşı dirençsiz hale gelcektir bu da pek iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

5. BeyefendiBey

BeyefendiBey Fanatik Üye
    Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Sonuçta bulaşıcı hastalık vs. bakıyorlar ve de kişinin halsiz düşmesi kan verdikten sonra kişinin kendi sorumluluğunda.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş