yandex metrica
Duyuruyu Kapat
announcement icon
Türkiyenin Lider Simülasyon Merkezi Forumuna Hoşgeldiniz!

Değerli kullanıcımız; eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, öncelikle Forum Kuralları'nı okumanızı rica ediyoruz. Forumumuzda özgürce bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için lütfen ÜYE olunuz. Üye olmayanlar forumumuzun birçok imkanından yararlanamazlar.
Eğer zaten üyelik hesabınız bulunuyor ise, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, GİRİŞ yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

SOHBET Bin Aydan Daha Hayırlı Kadir Gecesi

'Sohbet Bölümü' forumunda İMPaRaToR tarafından 1 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. İMPaRaToR

  İMPaRaToR Onursal Kurucu
  Site Yetkilisi Kurucu

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesaj:
  3,281
  Alınan Beğeniler:
  5,953
  Ödül Puanları:
  985
  Değerli üyelerimiz, Simülasyon Merkezi ailesi olarak; Müslüman Alemi için önemi Bin Aydan Daha Hayırlı olan Kadir Gece'nizin mübarek olmasını diliyoruz. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan Ayı'nın 27. gecesi olarak kabul edilen Kadir Gecesi, bu sene (2016) 1 Temmuz Cuma gününü 2 Temmuz Cumartesi gününe bağlayan geceye denk gelmektedir. Kur'an-ı Kerim, Yüce Allah C.C tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.s) Kadir Gecesi'inde Nur Dağı'nın Hira Mağarası'nda vahedilmeye başlanmıştır. Aralıksız ibadette bulunarak bu mübarek geceden en iyi şekilde yararlanmalıyız.

  [​IMG]

  Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresi İçerisinde Kadir Gecesi'nden Aynen Şu Şekilde Bahsedilmiştir;
  Kadir Gecesi Hakkında Bilgi Verirsek;

  Kadir Gecesi, Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an-ı Kerim'in 97. Suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi içerisinde bahsedilir. Bu Surede Kur'an-ı Kerim'in indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için Kadir Suresi adını almaktadır. Kadir, kelime anlamı olarak "değer", "kıymet", "şeref" ve "azamet" anlamlarına gelmektedir. Yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim'i Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin "Bin Aydan Daha Hayırlı" olduğunu bildirir. Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur'an-ı Kerim'in Ramazan Ayı içerisinde indirildiği bildirilir. Bundan dolayı Kadir Gecesi'nin Ramazan Ayı içerisinde bulunduğu net bir şekilde idrak edilebilmektedir.

  Kadir Gecesi Ne Zaman? ;

  Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu tam olarak bilinememekle birlikte, halk arasında yaygın olarak kabul edildiği gibi Ramazan Ayı'nın 27. gecesi olduğuna dair kesin bir delil bulunmamaktadır. Kadir gecesi hakkında hadislere bakıldığında İslam Nebisi'nin müminlere tavsiyesi; Kadir gecesini Ramazanın son 10 gününde ve özellikle tek sayılı günlerde aranması yönünde olmuştur. Buna göre Kadir Gecesi Ramazan Ayı'nın 21, 23, 25, 27 veya 29. gecelerinden birine denk gelmektedir. Yani Kadir Gecesi, günümüzde Müslüman Alemi'nce ihya edilmeye çalışıldığı gibi herkes tarafından bilinen sabit bir gece olmayarak, aksine gizlenmiştir. Konu ile ilgili sahih rivayetlerden anlaşıldığına göre İslam Nebisi bile Kadir Gecesi'nin Ramazan Ayı'nın kaçıncı gecesi olduğunu tam olarak bilmemektedir!

  Kadir Gecesi'nin ihyası ve değerlendirilmesi ile ilgili olarak İslam Nebisi'nden bir dua haricinde herhangi ibadet tavsiye edilmemektedir. Ancak Aişe radıyallâhu anhâ’nın bildirdiğince Allah'ın (c.c) Elçisi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) Ramazan Ayında diğer aylardan çok daha fazla ibadet ederdi. Son 10 gün içerisine girildiğinde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, ailesinide gece ihya etmeleri için uyandırırdı. (Buhârî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 5, Müslim, Îtikâf 8, (1175); Ebu Dâvûd, Salât, 318; Tirmizî, Savm, 73; Nesâî, Kıyâmu' l-Leyl, 17.)


  Bir gün Âişe, Resûlullâh’a; "Ey Allah’ın elçisi! Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?" diye sorar, O da: "Şu duayı oku" buyurmuştur;

  Saygılarımızla,
  Simülasyon Merkezi Yönetimi
   
  #1 İMPaRaToR, 1 Temmuz 2016
  Son düzenleme: 1 Temmuz 2016
  Alper1907, eksen44 ve pATroNN bunu beğendi.
 2. zuhida96

  zuhida96 Kurucu
  Site Yetkilisi Kurucu

  Katılım:
  29 Kasım 2014
  Mesaj:
  4,286
  Alınan Beğeniler:
  2,538
  Ödül Puanları:
  675
  Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla"ya sunacağı ve O' nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. KADİR GECESİ size ve tüm islam alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.
   
  pATroNN ve İMPaRaToR bunu beğendi.
 3. eksen44

  eksen44 Daimi Üye
  Kullanıcı

  Katılım:
  27 Mart 2016
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  15
  Sizleri tebrik ediyorum. Bu mubarek günlerde yayınladığınız msj. için
   
  #3 eksen44, 4 Temmuz 2016
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Temmuz 2016
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş