yandex metrica
Duyuruyu Kapat
announcement icon
Türkiyenin Lider Simülasyon Merkezi Forumuna Hoşgeldiniz!

Değerli kullanıcımız; eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, öncelikle Forum Kuralları'nı okumanızı rica ediyoruz. Forumumuzda özgürce bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için lütfen ÜYE olunuz. Üye olmayanlar forumumuzun birçok imkanından yararlanamazlar.
Eğer zaten üyelik hesabınız bulunuyor ise, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, GİRİŞ yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

ETS 2 GÜNCELLEME ETS2 1.22 Açık Beta Güncellemesi Steam'de Kullanılabilir

'ETS 2 Oyun Güncellemeleri Bölümü' forumunda İMPaRaToR tarafından 25 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. İMPaRaToR

  İMPaRaToR Onursal Kurucu
  Site Yetkilisi Kurucu

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesaj:
  3,281
  Alınan Beğeniler:
  5,945
  Ödül Puanları:
  985
  Merhaba arkadaşlar Euro Truck Simulator 2 1.22 Açık Beta Güncellemesi Steam'de yayınlandı! World Of Trucks sözleşmeleri, lastik renklendirmeleri, sınıflandırmaları ve bir ton yenilik ve düzeltme ETS 2 1.22 güncellemesi ile bizleri bekliyor. SCS Software 1.22 güncellemesi ile planladığı özelliklerden olan çevrimiçi altyapının ilk temellerini attı. Daha fazla detay için çevirimize göz atınız lütfen.

  Türkçe Çeviri:

  ETS2 1.22 Açık Beta Güncellemesi Steam'de Kullanılabilir
  Artık ilk World of Trucks Sözleşmesini Tamamlayın!

  Euro Truck Simulator 2 1.22 Açık Beta Güncellemesi bugün Steam'e giriyor.

  Bu güncelleştirme bir ton geliştirme ve düzeltme ile birlikte gelmektedir (aşağıya bakınız), ama bizim için merkezdeki yeni özellik, Sözleşmelerdir - World of Trucks'ın sunduğu yeni bir iş türü. Bu (public) halka açık beta sırasında sunucu altyapımızın sağlamlığı test edilecek ve ve iş dağıtma sistemi genelindeki hataları izlenecektir. Her zaman olduğu gibi,  herhangi bir raporla ve görüşle hataları bulmamıza yardımcı olmanızı bekliyoruz.


  [​IMG]

  Yeni özellik oyun ''istemcisi'nin'' yanı sıra World of Trucks sunucularınada uygulanmaktadır.

  World Of Trucks İş Piyasası ekranına eriştikten sonra göreceğiniz ilk şey, şehir seçim diyaloğu ekranıdır. Bu Sözleşmeler artık aslında standart single-player oyunda paralel bir çalışma başlatmak için attığımız bir dizi adımdan ilkidir. Sözleşme işlerini ayrı ayrı ele alınır, bir Sözleşme sırasında sürmekte olduğunuz aracınızın konumuda mevcut standart oyun işleride izlenir ve bağımsız olarak saklanır. Sözleşme sistemi, oyun başlamak istediğiniz yeri seçmenize izin vererek alternatif yolculuk deneyimi sağlar..


  [​IMG]

  Biz bile bu yöne doğru neden cesaretimizin olmadığı hakkında sayısız soru aldık, diğer pek çok oyun özelliği varken bu uygulamayı sürdürmeliydik. Soyut sözleşmelere baktığımızda, gerçekten oyunu değiştirecek birşey değildir. Ancak dedikleri gibi, "Roma bir günde kurulmadı."

  Uzun vadeli vizyonumuz, online oyun, zengin ekonomi, RPG öğeleri, sanal kamyon şirketleri ve sonunda multiplayer desteği ile mevcut oyun üzerine oynanan yeni bir kompleks oluşturmak. A noktasından B noktasına ulaşmak için, bir sürü kilometre taşı geçmemiz gerekiyor, birçok şeyi test etmek, ve sürüş boyunca sizi görmekten mutluluk duyardık.

  Geçerli Sözleşme uygulaması sadece üzerinde çalıştığımız birkaç adımdan ilkidir. Beta döneminde, keşfedilen herhangi bir hatanın şiddetine bağlı olarak, sözleşmelerin nesil mekanizması çekirdeklerine dokunabiliriz. Son 1.22 kamu güncellemesi yapılmadan önce lütfen beta döneminde toplanan bütün istatistiklerin silineceğini unutmayın.


  [​IMG]

  Ama 1.22 güncellemesi daha fazla değişiklik ile geliyor. Vurgulanmaya değer başka bir özellikte simülasyon uzantısını kapsayacak şekilde Avrupa lastik sınıflandırma sistemi. Onunla birlikte oyunculara lastiğin belirli parçalarına renk uygulayabilmelerini sağlayacak küçük kozmetik bir gelişme.

  Aslında bu sadece daha geniş kapsamlı zengin tekerlek özelleştirme seçenekleri için bir başlangıç, oyun güncellemeleri ile gelecek daha güzel şeyler için hazırlıklı olmalısınız.


  Hadi sizler için mağazada neler var gözden geçirelim...


  1.22 Güncellemesiyle Gelen Önemli Noktalar Neler Kontrol Edin:

  OYNANIŞ


  - World of Trucks Sözleşmeleri Özelliği - şimdi World of Trucks web sitesinden iş almak mümkün.
  - Boyanabilir Lastik çıkartmaları.
  - Avrupa lastik derecelendirme sistemine dayalı Simüle lastik notları. (yalpalanma direnci, ıslak zemin yol tutuşu, gürültü seviyeleri)
  - Lastiklerin isimlendirme şeması modifiyesi
  - Boyahane standart kamyon yapılandırmasına entegre edildi.


  ARAÇLAR

  - Kamyonun şase geometrisi geliştirildi, tam gaz altında direksiyon hakimiyetinin azalmaması için 6x2, 6x4 ve üstü şasilerde beşinci teker pozisyonu ayarlanabilir.
  - Kamyon modellerinde birden fazla düzeltme: Volvo FH16 2012, Volvo FH, Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz New Actros, Iveco Hi-Way, Iveco Stralis, DAF XF Euro 6, DAF XF 105, MAN TGX, Renault Magnum, Renault Premium, Scania R [genişletilmiş günlüğe bakın]


  KOD

  - Debriyaj eksen H-Vites aktarımı için atanmazsa, kamyon debriyajı kendisi idare edecektir (çok sıralı şanzıman gibi).
  - Vites düzeni adlandırıldığında (yeni öznitelik "adı"), ad dizesi daha iyi tanınabilmesi için oyun içinde gösterilir.
  - Kamyon iyi yapılandırıldığı zaman işe alınan sürücüler daha verimlidir.
  - Kullanıcı çevrimdışı ekonomide üretilen işlerin uzunluğu için limit tanımlayabilir (g_job_distance_limit).
  - Kullanıcı yaya, trafik ve park etmiş otomobiller için LOD mesafesi tanımlayabilir; Varsayılan mesafesi çarpanı (g_lod_factor_pedestrian, g_lod_factor_traffic, g_lod_factor_parked)
  - "Otomatik Park" diyaloğunu devre dışı bırakmak için yapılandırma  (g_auto_parking_disabled).
  - Gizli Rota Danışmanı pop-up'ını devre dışı bırakmak için yapılandırma (g_keep_adviser_hidden).
  - OSX'de çalışan düşük-uç GPU'lardaki eksik dünya düzeltildi.
  - Dorse için geliştirilmiş fizik ve stabilite. (bağlantı kesildi, Parketmiş, Aİ)


  HARİTA VE MODELLER

  - Birden çok delik örneği, gölge, bitki örtüsü yerleştirmeleri [genişletilmiş günlüğe bakın].
  - Birden fazla ülkede işaret düzeltmeleri, gelişmeler [genişletilmiş günlüğe bakın].
  - Yanlış yerleştirilmiş nesneler için birçok düzeltme.
  - Çeşitli model ve prefabrik düzeltmeleri ve optimizasyonları [genişletilmiş günlüğe bakın].
  - Kullanıcı tanımlı trafik yoğunluğu, varsayılan çarpan tarafından tanımlanır (g_traffic).
  - Geliştirilmiş süspansiyon simülasyonu (virajlarda yatarken veya hızlanıp / yavaşladığı zaman).
  - Geliştirilmiş navigasyon, şerit değiştirme, yeniden doğma ve engel kontrol.


  SES

  - Volvo FH16 Classic için yeni sesler.
  - Volvo FH için yeni sesler.


  ÇEŞİTLİ

  - Grafik ayarları ne olursa olsun, UI ekranları modellerde yüksek çözünürlüklü dokular kullanılır.
  - Masaüstünde Yeniden tasarlanan iş ve zaman butonu.
  - Taşımalar ve yayalar için gündüz/gece değiştirme efekti.

  Hardcore keşif için seni Tam Değişim Günlüğünü okumaya davet ediyoruz.


  Steam betalar bölümde public_beta'yı bulabilirsiniz. (Steam client -> KÜTÜPHANE -> Euro Truck Simulator 2'ye sağ tıklayın -> Özellikler -> Betalar Sekmesi -> public_beta - 1.20 public beta)

  Lütfen herhangi bir hata bulabilirsiniz buradan rapor edin.

  English (İngilizce):

  Public beta of ETS2 Update 1.22 available on Steam
  Complete your first World of Trucks Contract now!

  Update 1.22 for Euro Truck Simulator 2 is entering Open Beta on Steam today.

  The update comes with a ton of improvements and fixes (see below), but for us the central new feature are Contracts - a new kind of jobs available from World of Trucks. During this public beta we will be testing the robustness of our server infrastructure, and watching for errors across the job-dispensing system. As always, we are looking looking forward to your feedback and reports of any bugs you may help us find.

  The new feature is implemented both in the game "client" as well as on the World of Trucks servers.

  The first thing you will see after accessing World Of Trucks Job Market screen is city selection dialog. Contracts are actually the first in a series of steps to create parallel gameplay to what we have now working in the standard single-player game. Contract jobs are handled separately, your vehicle's position while on a Contract is also tracked and stored independently of existing standard game jobs under way. The Contracts system will let you choose where you want to start your journey in this alternate game experience.

  We have received numerous questions on why are we even venturing into this direction when there are so many other game features to implement that we could and should pursue. Looking at Contracts in isolation, they are indeed not a game changer. But as the saying goes, Rome wasn't built in a day.

  Our long-term vision is to create a complex new meta-game on top of the existing game with online gameplay, rich economy, RPG elements, virtual trucking companies, and eventually multiplayer support. To get from point A to point B, we'll need to pass a lot of milestones, test out many things, and we would be happy to have you along for the ride.

  The current implementation of Contracts is just the first of several steps that we are working on. During the beta period, depending on severity of any bugs discovered, we may touch the core of contracts generation mechanisms. Please be aware that all stats gathered during the beta period will be wiped before the final 1.22 update is made public.

  But there are way more changes coming with Update 1.22. Another feature worth highlighting is extension of the simulation to cover European tyre grading system. Along with it comes a little cosmetic improvement that will allow the players to apply color to designated parts of the tyre. In fact this too is only a start of a more extensive push to have richer customization options for wheels, with more cool stuff being prepared for future game updates.

  Let's review what we have in store for you...

  Check out highlights what wen't into 1.22 Update:

  GAMEPLAY

  World of Trucks Contracts feature - now you able take jobs from the World of Trucks website
  Tire decals coloring
  Simulated tire grades based on European tire grading system (rolling resistance, wet grip, noise levels)
  Modified naming scheme of tires
  The paint shop was integrated into the standard truck configuration

  VEHICLES

  improved truck's chassis geometry and adjusted fifth wheel position for most of 6x2, 6x4 chassis's to decrease under steering under full throttle
  multiple fixes of trucks models: Volvo FH16 2012, Volvo FH, Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz New Actros, Iveco Hi-Way, Iveco Stralis, DAF XF Euro 6, DAF XF 105, MAN TGX, Renault Magnum, Renault Premium, Scania R [see extended log]

  CODE

  When clutch axis is not assigned for H-Shifter transmission, truck will handle clutch itself (much like sequential transmission).
  When shifter layout is named (new attribute "name"), the name string is shown in game for better recognition.
  Hired drivers are more efficient when equipped by good truck.
  User defined limit for length of generated jobs in the offline economy (g_job_distance_limit)
  User defined LOD distance for pedestrian, traffic and parked cars; multiplier of default distance (g_lod_factor_pedestrian, g_lod_factor_traffic, g_lod_factor_parked)
  Config for disabling "Autoparking" dialogue (g_auto_parking_disabled)
  Config for disabling Route Advisor popups when hidden (g_keep_adviser_hidden)
  Fixing missing world on low-end GPUs on OSX
  Improved physics and stability of trailers (disconnected, parked, AI)

  MAP AND MODELS

  multiple instances of holes, shadow, vegetation placements [see extended log]
  improvements in signs fixes in multiple countries [see extended log]
  many fixes for incorrectly positioned objects [see extended log]
  various models and prefabs fixes and optimizations [see extended log]

  AI

  User defined traffic density, defined by multiplier to default (g_traffic)
  Improved simulation of suspension (leaning in curves or when accelerating/decelerating)
  Improved navigation, lane switching, spawning and obstacle checking

  SOUND

  New sounds for Volvo FH16 Classic
  New sounds for Volvo FH

  MISC

  Higher resolution textures are used on models in UI screens regardless of the graphics settings
  Redesigned job and time widget on desktop
  Day/night effect switching for movers and walkers

  For hardcore explorers of you we are welcome to read Full Change Log

  You can find the beta in the public_beta branch on Steam. (Steam client -> LIBRARY -> right click on Euro Truck Simulator 2 -> Properties -> Betas tab -> public_beta - 1.22 public beta)

  Please report any bugs you may find here.


  Değişikliklerin Tam Listesi:

  ETS2 1.22 patch notes
  MAIN FEATURES

  Gameplay

  World of Trucks Contracts feature - now you able take jobs from the World of Trucks website
  Tire decals coloring
  Simulated tire grades based on european tire grading system (rolling resistance, wet grip, noise levels)
  Modified naming scheme of tires
  The paint shop was integrated into the standard truck configuration
  Vehicles

  Improved truck's chassis geometry and adjusted fifth wheel position for most of 6x2, 6x4 chassis's to decrease under steering under full throttle
  Multiple fixes of trucks models: Volvo FH16 2012, Volvo FH, Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz New Actros, Iveco Hi-Way, Iveco Stralis, DAF XF Euro 6, DAF XF 105, MAN TGX, Renault Magnum, Renault Premium, Scania R
  Code

  When clutch axis is not assigned for H-Shifter transmission, truck will handle clutch itself (much like sequential transmission).
  When shifter layout is named (new attribute "name"), the name string is shown in game for better recognition.
  Hired drivers are more efficient when equipped by good truck.
  User defined limit for length of generated jobs in the offline economy (g_job_distance_limit)
  User defined LOD distance for pedestrian, traffic and parked cars; multiplier of default distance (g_lod_factor_pedestrian, g_lod_factor_traffic, g_lod_factor_parked)
  Config for disabling "Autoparking" dialogue (g_auto_parking_disabled)
  Config for disabling Route Advisor popups when hidden (g_keep_adviser_hidden)
  Fixing missing world on low-end GPUs on OSX
  Improved physics and stability of trailers (diconnected, parked, AI)
  Map and models

  Multiple instances of holes, shadow, vegetation placements [see extended log]
  Improvements in signs fixes in multiple countries [see extended log]
  Many fixes for incorrectly positioned objects [see extended log]
  Various models and prefabs fixes and optimizations [see extended log]
  AI

  User defined traffic density, defined by multiplier to default (g_traffic)
  Improved simulation of suspension (leaning in curves or when accelerating/decelerating)
  Improved navigation, lane switching, spawning and obstacle checking
  Sound

  New sounds for Volvo FH16 Classic
  New sounds for Volvo FH
  Misc

  Higher resolution textures are used on models in UI screens regardless of the graphics settings
  Redesigned job and time widget on desktop
  Day/night effect switching for movers and walkers
  FULL CHANGELOG

  Misc

  Fixed handling of controller-based virtual mouse in some screens (various adjusters, photo mode)
  More actor state is preserved when taking online job (lights, wipers, mirrors)
  Fixed pruning of stamps for templated roads
  Fixed incorrect reporting of red light offense
  Higher resolution textures are used on models in UI screens regardless of the graphics settings
  Fixing missing world on low-end GPUs on OSX
  Improved stability of parked trailers
  Fixed possible missing collision for parked vehicles
  Fixed cached information about wheels when leaving truck configuration screen
  The braking friction is affected by more factors
  H-shifter layout config can contain optional name to display in game options
  Enabled normal map support for dif.spec decals
  Corrected name of instanced version of shadowonly effect
  Improved handling of vegetation
  Corrected rotation of particles
  Fixed crossfade between high and lowpoly vegetation
  Optimized rendering of interior shadows
  EU label is supported for tire accessory
  Tweaked collision handling in wheel physics
  If city-specific license plate could be not generated, country-specific one is used instead
  Increased detection range for "red-light" offense.
  Automatic cluch is used for h-shifter if no clutch axis is selected
  Biased unpacking of tangent space normal maps for exact representation of neutral value
  Fixed temporarily missing pieces of world geometry after end of cutscene
  Workaround for crash when look or variant specified for prefab is not generated
  Fixed possible truncation of localized text in assistance message.
  Fixed possible crash related to movers
  Fixed rendering of UI shadow for trucks with non-uniform wheels.
  Proper rotation of service activation point models
  Tweaked icon for tyre labels
  Fixed possible artifact in downward looking mirrors (20008)
  Fixed possible crash when when updating GPS
  Fixed speeding offense when speed limit is not defined
  Added speed tolerance to the speeding offense
  Flying speed of debug camera can be changed by mouse wheel even in final builds
  Changed color of EU tire label text
  Tires affect fuel consumption based on real roll resistance
  Reduced wet grip of runner tire
  Default input setup for Steam controller (to be used with official controller preset)
  Improved behavior of the debug console. It is now possible to filter the output to only errors and warnings using Ctrl+Shift
  Improved the validation mode to also test model and prefab LODs.
  Fixed possibly truncated texts in some adviser strings (broken few builds ago)
  Added error messages when non-existent vehicle is specified in parked car/trailer
  Fixed distribution of trailer weight
  Improved physics handling for parked cars and AI trailers
  Improved physical stability of crashed AI vehicles
  Fixed wheels of AI trailers at distant parts of the map
  Modified naming scheme of tyres
  Tweaked pricing and naming of tires
  Fixed incorrect color in adviser ETA display
  Added power limit to all engines
  Fixed value of trailer stability slider not being applied initially
  Improved stability of disconnected trailers
  Fixed truncation of some UI strings
  Fixed inability to re-connect trailer if it got at delivery point in unconnected state (e.g. by pushing)
  Walkers and movers check theirs spawning conditions at end of theirs trajectory and can disappear if the conditions are not meet anymore
  The paint shop was integrated into the standard truck configuration
  Changed the default zoom level for truck configuration
  Redesigned the underlying implementation of the truck configuration UI
  Disabled physics shapes of the stand for inactive traffic trailers
  Position of the interior reflection cube is computed from the cabin position
  Fixed missing fake shadow for lower LOD levels of parked vehicles
  Large changes to the internal implementation of the sound system, please look for sound related issues
  Disabled crash offence reporting for parked trailers
  Fixed parked vehicles jumping
  All city tooltips are shown on dealer map unless delaer tooltip exists
  Fixed sound warping on low/high rpm
  Day light detection (for no light offence) is based on sun elevation
  Smoother simulation of suspension of AI vehicles
  Corrected sorting of jobs by target company
  Fixed collision group for static semaphore items
  Correct wheel radius used in the powertrain model
  Fixed possible downhill sliding of crashed traffic vehicles
  Fixed name of mirror reflection texture
  Restored order of icons in truck service selection
  Tweaked lighting in truck upgrade screen
  Tweaked color picker UI
  Tweaked truck browser UI design to match the new truck configuration screen
  Increased size of loading window to show more from the image
  Redesigned job and time widget on desktop
  Selection of destination service point for assistance "teleport" is based on position of trailer instead of truck.
  Steam overlay for controller based text input is initialized with current state of the text field
  Lowered breaking threshold on sign item joints
  Improved the interior reflection cubemap
  Optimized drawing of parked vehicles
  Added support for sound hookup
  Optimized technical handling of day/night switching
  Fixed lifted wheels not responding to collisions with the ground
  Fixed truck materials when switching between desktop and paint shop
  Fixed focus handling in driver plate text window
  Fixed showing of FF bump slider
  Correct wheels damage is included in damage calculation
  Day/night effect switching for movers and walkers
  Reduced maximal amount of grass on highest grass detail preset
  AI drivers are slightly more efficient when equipped with a good truck
  Fixed estimation of trailer dimensions
  Fixed placement of physics actor for parked cars
  Fixed missing all-components group in truck browser panel
  Removed truck paint button from company manager (related to moving paint shop into the normal truck configuration screen)
  Adjusted vertical position of speed limit sign on dashboard map
  Fade-out when teleporting truck on delivery point during online job autopark
  Improved LOD selection for AI vehicles.
  Lifted center of gravity for AI vehicles
  Fixed physical position of parked cars
  Corrected cargo prices for cargoes used in online jobs
  Modified parameters of cruise control regulator
  Tweaks to clutch viscosity
  Button layout in truck configurator made less sensitive to resolution changes
  Fixed limit of ingame mailbox.
  Fixed handling of collision groups
  Fixed handling of paintjob achievement
  Fixed texture quality selection in some situations
  Internal cleanup of the handling of the online jobs
  Wheels generate particles only if on ground
  Fixed pruning of stamps on roads
  Vehicles

  Volvo 2012: Fixed incorrect sound configuration file
  Added missing FCP look to some trailers
  Mercedes 2014: Reduced size of Frozen Cave paintjob from Winter DLC
  Hi-Way: Fixed uv mapping in interior
  Actors 2009: Fixed clipping on glass toys
  Actros 2014: Fixed mirrors
  Actros 2014: Fixed missing model of ACC sensor
  DAF XF Euro 6: Fixed gap in model
  DAF XF Euro 6: Fixed chock blocks
  DAF XF Euro 6: Fixed length of 6x sideskirts
  DAF XF Euro 6: Missing ACC and LWS in external interiors
  DAF XF Euro6: Fixed duplicate halloween spider paintjob for b version of the cabin
  Fixed driver position in Uk version of traffic Volvo XC 60
  Fixed floating rear plate
  Fixed missing wippers and chains on some cargoes
  Hiway: Fixed uv map on sideskirts
  MAN: Fixed missing shadow for ACC sensor
  Renault Magnum: Fixed gap
  Scania R: Fixed side lights
  Volvo FH: Fixed double shadow of front mirror in UK version
  Volvo FH16 2012: Updated sounds
  Actros 2009: Moved glass set locator
  FH16 2012: Fixed name of sound file for failed start of the engine
  DAF Euro6: Fixed carpaint uvs
  Stralis: Fixed UV mapping
  Fixed wrong mapping for AI car
  Removed baked lights from tire texture
  Fixed UV mapping for wheels
  Fixed missing light on universal trailer
  Enabled texture compression on some textures
  Actros 2014: Raised fifth wheel
  Daf Euro6: Lowered fifth wheel
  Volvo FH16: Moved position of glass toy set
  DAF Euro6: Fixed UV mapping
  Enabled compression for various paintjob textures
  Chain textures in overweight trailer
  Volvo 2012: New sounds for 750 Engine
  Actross 2014: Changed material on bed rim
  AI Opalin: Adjusted wheel texture and seat geometry
  New chains and updated textures for various cargoes on overweight trailer
  Daf XF: Fixed maximal AI speed
  Volvo: Changed volume of 500 Engine sounds
  Tweaked wheel locators on Mercedes 2014, Mercedes 2009, DAF Euro 6, DAF XF, Man TGX, Scania Streamline
  Fixed missing torque values for AI Daf vehicles
  Stralis: Moved glass set locator
  Volvo FH16 2009: Adjusted position of fifth wheel and fenders for 6x4
  Renault Magnum 2009: Adjusted position of fifth wheel and fenders
  Streamline: Adjusted height of rear fenders
  DAF XF: Fixed toy locator in UK exterior
  Streamline: Fixed missing shadows
  Man TGX: Adjusted fift wheel
  DAF XF: Adjusted fift wheel
  DAF XF Euro6: Adjusted fift wheel
  Iveco HiWay: Adjusted fift wheel and fenders for 6x4
  Iveco Stralis: Adjusted fift wheel and fenders for 6x4
  Fixed kingpin height for Schmitz universal trailer
  Iveco Stralis: Chasis for 6xN setups was extended by 20cm
  Mercedes Actros 2009: Adjusted fifth wheel and fenders for 6x4
  Mercedes Actros 2014: Adjusted fifth wheel and fenders for 6x4
  Renault Premium: Adjusted fifth wheel and fenders for 6x4
  Volvo FH16: Adjusted fifth wheel and fenders for 6x4
  Scana R: Adjusted fifth wheel and fenders
  Scana Streamline: Adjusted fifth wheel and fenders
  Added missing ITCC look to the trailer
  Fixed roof UV mapping for Krone and Schmitz trailers
  Adjusted ITCC paintjob
  Volvo 2012: Fixed rear lights
  Volvo 2012: Fixed fuel tank texture
  Streamline: Adjusted sideskirts and fenders to match each other
  DAF XF Euro6: Fixed position of fifth wheel
  DAF XF: Fixed position of fifth wheel
  AI

  Fixed AI trailers sliding in areas far from the center of the map
  Various other fixes and tweaks
  Removed random spawn delay
  Fixed invalid spawn density calculation outside cities in some cases
  Improved navigation
  Improved lane switching
  Changed method used to calculate spawn frequency
  Improved spawning
  Fixed AI vehicles not braking in time in some cases
  Improved prediction of player path
  Fixed safety check while overtaking in some cases
  Fixed vehicle remaining blocked in some cases
  Tweaked default gearbox and torque values for AI cars
  Tweaked handling of vehicle spacing
  Fixed possibly stuck roadworks lights
  Improved avoiding of road blocks
  Introduced non-uniformity to spawning to create 'windows' on roads with high traffic density
  Fixed vehicles unnecessarily waiting too long at intersections in some cases
  More gradual start and end of traffic "windows"
  Improved safety of lane changes
  Improved handling of AI lines
  Improved obstacle checking
  Improved simulation of suspension (leaning in curves or when accelerating/decelerating)
  Fixed incorrect detection of speed limit in some cases
  Allow waiting vehicles inside a traffic-light-controlled crossroad to clear it before vehicles from other directions come
  Fixed incorrect handling of rules during vehicle reversing
  AI vehicles are ignoring some static world collisions during reviving
  Improved wheel collision detection for crashed cars
  Improved 'urban speed limit' detection to allow bigger tolerance for mismatching traffic area and city start/end traffic signs
  Fixed use of horn at moving obstacles
  Fixed handling of priorities
  Fixed rare crash when leaving road crossing rule without a valid mover object
  Fixed initial speed for AI trailers
  Fixed overtake safety detection for roads with multiple lanes
  Improved handling of vehicle spacing
  Fixed priority handling in some cases
  Improved detection and handling of "lane suitability"
  Fixed speed limit detection in some combinations of "urban area" and "city start/end" rules
  Fixed loading of semaphore map action
  Fixed initial placement of physics actor
  Improved lane suitability check
  Editor

  Improved export and import of selection
  Gizmo is shown in center of the selection
  Sign editor/content browser uses first sign variant if variant is not specified
  Free camera can be zoomed using mouse wheel
  Improved behavior of box selection
  Box selection works in free camera
  Free camera only shows pins in some distance from it
  Fixed visualization of locked state of some locked items in find references dialog
  Tweaked sorting by locked status in find references dialog
  Improved handling of view distances in to top view
  Fixed mouse position handling for city pin move tool
  Fixed vegetation drawing in content browser
  Added 'missing input/output curve' check to connection checker
  Fixed drop to ground
  Export function exports all items
  Import selection converted to import tool
  Box selection tool captures mouse
  Improved moving of items using the arrow keys
  'Company look' flag is supporteded for parked trailers
  Improved highlighting of nodes
  Some important map inconsistency errors are reported in UI instead of just into the error log.
  Support for batch replace of road template edges
  Improved handling of bezier patches
  Fixed limit check in F3 dialog
  Fixed item deletion if two prefabs are connected
  Updated items are automatically marked as viewed after some time
  Made possible to change minimap in the free camera mode
  Drop free camera is now a menu item
  Number of stamps on bezier patch are shown in tooltip info
  Models

  Disabled unnecessary skinning on ferryboat model
  Tweaked collisions and added anchor locator to sign models
  Fixed collisions on prefab
  Many generic assets moved from DLC Scandinavia to base game
  Corrected truck curves on some prefabs
  Reexported some models and prefabs as rigid ones: cargo_props_bag01, cargo_props_bag02, cargo_props_bevbox01, cargo_props_bevbox03, cargo_props_bevbox04, cargo_props_mix01, cargo_props_mix02, cargo_props_pallet01, cargo_props_pallet02, cargo_props_pallet03, cargo_props_pallet04, cargo_props_redbox01, cargo_props_redbox02, cargo_props_redbox03, sculpture_1, sculpture_2, concert_red_blinking flare, radio_tower_01, radio_tower_01a, radio_tower_02, radio_tower_04, radio_tower_05, stones03, dirt_01, dirt_02, road_level_6_barrier
  Moved more generic assets from DLC Scandinavia to base.
  Improved navigation curves for small crossroads
  Big unification of file names of Scandinavia models and prefabs
  Fixed semaphore id on cross prefab
  Fixed boundary nodes
  Fixed intersection priorities on cross prefab
  Tweaked AI curves for large vehicles on some cross prefabs
  Moved wind powerplant prefab to base
  Tweaked specular texture on Green tractor
  Moved stop point on cross prefab template
  Some signs moved from Scandinavia DLC to base
  Administrative and shop building model moved from Scandinavia DLC to base
  Fixed collision on some bridge railings
  Moved some wall models from Scandinavia DLC to base game
  Removed incorrect sign locators from uk cross prefab.
  Map

  Austria: Fixed shadow
  Austria: Fixed signs hidden behind vegetation
  Belgium: Fixed hole in the map
  Belgium: Fixed incorrectly positioned objects
  Belgium: Fixed vegetation
  CZ: Fixed incorrectly positioned objects
  CZ: Fixed signs
  CZ: Fixed vegetation
  Denmark: Fixed collision
  Denmark: Fixed hole in the map
  Denmark: Fixed incorrectly positioned objects
  Denmark: Fixed vegetation
  France: Fixed artifacts
  France: Fixed incorrectly positioned objects
  France: Fixed vegetation
  Germany: Fixed artifacts
  Germany: Fixed hole in the map
  Germany: Fixed incorrectly positioned objects
  Germany: Fixed signs
  Germany: Fixed vegetation
  Hungary: Fixed hole in the map
  Hungary: Fixed incorrectly positioned objects
  Hungary: Fixed vegetation
  Italy: Fixed incorrectly positioned objects
  Netherlands: Fixed artifacts
  Netherlands: Fixed hole in the map
  Netherlands: Fixed incorrectly positioned objects
  Norway: Fixed hole in the map
  Norway: Fixed incorrectly positioned objects
  Norway: Fixed vegetation
  Norway: Tweaked traffic area for roundabout junction
  Poland: Fixed hole in the map
  Poland: Fixed incorrectly positioned objects
  Poland: Fixed vegetation
  Slovakia: Fixed vegetation
  Sweden: Fixed incorrectly positioned objects
  Sweden: Fixed traffic signs
  Sweden: Fixed tree in the road between Kalmar and Linkoping
  Sweden: Fixed vegetation
  Sweden: Tweaked traffic area settings for Goteborg car factory
  Switzerland: Fixed vegetation density
  UK: Fixed inappropriate type of machinery
  UK: Fixed incorrectly positioned objects
  UK: Fixed signs
  UK: Fixed vegetation
  Fixed sign template in Scandinavia
  CZ: Fixed train crossing
  Sweden: Fixed incorrectly positioned objects
  Sweden: Fixed signs
  Fixed slave table item errors reported in map
  Sweden: Fixed incorrectly positioned objects
  Sweden: Fixed hole in the map
  Sweden: Fixed vegetation
  Norway: Fixed sign
  Norway: Fixed vegetation
  Switzerland: Fixed incorrectly positioned objects
  Switzerland: Fixed vegetation
  Denmark: Fixed missing light model in traffic signs
  Sweden: Fixed incorrectly positioned objects
  Sweden: Fixed vegetation
  Denmark: Fixed vegetation
  Norway: Fixed hole in the map
  Norway: Fixed signs
  Sweden: Fixed vegetation
  Denmark: Fixed incorrect signs
  Rebuild spawn points in map to fix consistency errors
  Sound

  Volvo FH16: New engine sounds for Volvo
  Support for engine brake sounds mixed from more samples
  Changed motor brake definitions to the new format
   
 2. zuhida96

  zuhida96 Kurucu
  Site Yetkilisi Kurucu

  Katılım:
  29 Kasım 2014
  Mesaj:
  4,279
  Alınan Beğeniler:
  2,531
  Ödül Puanları:
  675
  Güzel gelişmeler paylaşım için sağolasın.
   
 3. hasan karaağıl

  hasan karaağıl Hırslı Üye
  Kullanıcı

  Katılım:
  18 Kasım 2014
  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  35
 4. Şofeeer55

  Şofeeer55 Gayretli Üye
  Kullanıcı

  Katılım:
  28 Mayıs 2015
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  23
  Teşekkürler
   
 5. Essence

  Essence Cezalı Üye
  Cezalı Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2015
  Mesaj:
  323
  Alınan Beğeniler:
  21
  Ödül Puanları:
  55
  Bilgilendirme için teşekkürler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş